Книги

Северозападен романь

Severozapaden roman predna korica www

Автор: Стоян Николов-Торлака
Художник на корица: Дамян Бумбалов
Издателство: „Попов мост“
Цена: 14 лв.
Година на издаване: 2014
Страници: 312
Тегло: 0,400 кг

Първа част от поредицата „Северозападен романь“, „Автономията????“, „Май ше ни бъде…“, "Херакъл от Диви дол", "Разкази за маса".

Нецензуриран северозападен диалект и колоритен неустоим хумор - това е началното впечатление, което оставя “Северозападен романь” на Стоян Николов-Торлака у читателите след първите няколко прочетени страници. Но макар за мнозина това да е достатъчна мотивация да зачетат книгата, с развитието на действието те откриват още и още пластове, вплетени в историята.

Макар да е написан изцяло на северозападен диалект, романът не може да бъде обяснен просто като “книга на диалект”. Той кара читателя да спира по средата на изречението, за да се смее с глас, но не може да бъде описан и просто като “хумористично четиво”. В основата му стои любовна история, но ни най-малко не може да бъде характеризиран просто като "любовен роман". Книгата е много повече от това: тя рисува картината на живота в изоставената от институции и държава Северозападна България, кара читателя да се замисли за малките селца, в които все още има някакъв живот и изобличава много от недъзите на обществото и държавата ни. И, което всъщност е най-важното за всяко четиво - тя е изключително интересна.

Успехът на “Северозападен романь” е най-голямото доказателство за неговото качество. Той излезе от печат в началото на ноември 2014 и, макар зад него не стои голямо издателство, само за 60 дни неговият първи тираж беше изчерпан. Месеци наред книгата заемаше водещи места в класации за най-търсени български романи в книжарниците.

“Северозападен романь” определено не е книга за пуритани и моралисти. Но въпреки това, или може би тъкмо заради това, тя непрестанно печели нови почитатели. Четивото далеч не е и само за читатели от Северозапада. Напротив - често хора от най-неочаквани краища на България споделят че в книгата сякаш са открили своето село, своите познати, своето детство. А как са успели да се справят с диалекта? Авторът е предвидил два речника в края на романа: на думите и изразите.


"Северозападен романь", както и другите части от трилогията може да получите с лично посвещение от автора, като поръчате в нашия Магазин.

 

Коментари  

+1 #1 Галина Христова 30-12-2020 14:24
Желая трилогията,два броя.
Цитиране

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

 

Разкази за маса

razkazi za masa frontНелепи, невъзпитани и неподредени. Безмилостно смешни и баснословно шантави. Такива са разказите за маса.

Иска ви се да сте там? Сред цигарения дим, зад зацапаните прозорци, които кънтят от смях, наздравици и препирни?

Торлака ви е запазил място. Придърпайте си стол, сипете си едно пиенье по ваш избор и разгръщайте смело!

.

Читатели за Иваил

“На средата на „Иваил цар“ съм и с удоволствие чета книгата. Много ми харесва как Стоян е изградил образа на Ивайло – толкова противоречив и интересен. Много майсторски е пресъздал и действителността от онази епоха. Несигурността, която са усещали хората по нашите земи.Романът е изключително увлекателен, има съспенс, чете се с удоволствие.”,
Багряна Попвасилева-Беланже, доктор на филологическите науки, Сорбоната

ВИЖТЕ ОЩЕ

В медиите

„Моят човек“ писател – Стоян Николов – Торлака

269136200 4691094374273339 2016389572412586466 n

"Торлака е интересна и вълнуваща личност. Познанството с него и книгите му дава вълнуващи преживявания и знания, но има и негативи. На първо място за четящите – на всяка страница би следвало да има червена точка, така че не давайте тези издания на деца под 16 годишна възраст! За тези, които смятат да сядат на маса с него, трябва да знаят, че такова деяние е препоръчително само за тези, пълнолетни и способни да носят лична отговорност граждани, покрили критериите за напреднали по българския банкетен стандарт.

С други думи – трябва да можете да изпиете поне едно кило северозападна скоросмъртница, без да проявявате признаци на видимо пиянство, като за такива не се броят задиряне на жени, предизвикване и/или участие в батални сцени, а заспиване на масата, нарушения в двигателния и говорния апарат, както и по-тежки реакции на организма, които силата и количеството на алкохола може да провокират и да се озовете в Токсикологията. Ракията е безцветна и на вид е досущ като вода. Пие се в голяма чаша, като в друга такава се сипва истинска вода, от която се отпива след глътката огнена течност, за да погаси избухващия в устно-стомашната лигавица пожар. Накрая пиенето на вода изгубва значение, защото просто не можеш нито да различиш едната и другата напитка, нито да запомниш разположението на чашите..."

Вижте цялата статия на Видин Сукарев за сайта Media Cafe в ТУК.

 

Снимки

radoslav-tsviatkov.jpg

Фейсбук

Loading ...