За мен
- Детайли
- Категория: Лични
- Публикувана на Събота, 14 Юли 2012 04:56
Аз съм Стоян. Рязко напредвам към кризата на средната възраст, без обаче да съм излизал от пубертета. Междувременно завърших история и (почти) културна антропология, създадох трима синове (законни) и написах няколко книжлета, които очевидно твърде толерантната към графоманщината ми българска читателска общност взе, че хареса.
Това е мястото, на което представям литературата и публицистиката такива, каквито ги разбирам и правя. Надявам се нещата, които можете да прочетете тук, да ви накарат да се замислите, засмеете, разочаровате или обогатите по някакъв начин…
Стоян Николов-Торлака
За да издава сам своите книги, Стоян Николов-Торлака създаде издателството "Попов мост". Може да се свържете с нас на Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
С марката "Попов мост" и с подписа на Торлака на бял свят се появиха 9 книги:
Първата книга на Стоян Николов-Торлака „Северозападен романь“, излезе през 2014 г. И този дебют най-неочаквано се нареди сред най-търсените заглавия от български автор през 2014-а. Книгата се оказа нещо напълно ново за българския читател - история на диалект, която кара хората да се смеят с глас, но им дава и доста поводи за размисъл.
„Автономията????“ (2015 г.) е продължението на сагата за измисленото планинско селце в Северозападния Балкан. Малко по-саркастична, малко по-цинична, но и много искрена и трогателна. Поглеждаща между редовете към болезнени обществени въпроси. "Автономията????" е катарзисът в историята - труден за преодоляване и бурен.
През 2016-а се появи и „Май ше ни бъде…“ – третата част от поредицата, която успя да излекува всички рани и да отговори на очакванията на читателите. Тя обедини най-силните страни на двете предходни книги и ни отведе до финала на интересната история. С много смях, сълзи, и теми за размисъл по пътя.
И тъкмо когато Торлака сякаш беше създал своя ниша на книжния пазар, той се отклони от северозападната тематика и написа исторически роман за една от най-вдъхновяващите и загадъчни личности от българското средновековие - "Иваил цар", книга първа (2017 г.).
Само половин година по-късно от печат излезе и продължението "Иваил цар", книга втора - вълнуващ разказ за съдбата на впечатляващ човек. - "Иваил цар", книга втора (2018 г.).
През 2019 година се появи четвърта част от Северозападната сага. Данчо мининката Муфтечка, синът на Свилко и Юбица, вече е голям, див и иска да се жени. Евентуалният му тъст обаче не дава дъщеря си току-така. За да се докаже, Данчо трябва да повтори подвизите на древногръцкия герой Херакъл през 21-ви век. Много смях и 12 илюстрации са събрани в книгата. - "Херакъл от Диви дол".
"Хазарт" е съвременен роман за хазарта като увлечение, като зависимост, като начин на живот. Брутален, безкомпромисен и суров. Такъв, какъвто е светът, затворен между няколко залога. - "Хазарт" (2020 г.).
"101 текста на Торлака за Бивол" е сборник с публицистични статии, издаден по повод на 10-а годишнина на разследващия сайт "Биволъ". Макар и писани от 2005-а година насам, всяка от тях звучи смущаващо актуално и с точността на скалпел посочва болните места. "101 текста на Торлака за Биволъ" (2020 г.).
"Разкази за маса" ни връща в любимия Диви дол. Смешни, нелепи, абсурдни - 12-те истории от селото няма да оставят никого безразличен и ни подаряват 250 страници първокласно забавление. "Разкази за маса" (2021 г.).
Всяка от книгите с лично посвещение и автограф от Стоян Николов можете да поръчате в нашия Магазин.
Коментари
Да бъди жив, здрав, и обичан!
Твоя фен,
Laszlo
Благодаря ти за хубавите думи!
За "Батак в ада" съм черпил информация от много различни източници, но съм се опитал предимно да наблегна на документалистиката, която са събрали краеведите и историците ни непосредствено след 1878-а. Тогава има достатъчно живи непосредствени свидетели на събитията, за да можем да сглобим приблизителна картина на случилото се в ония кошмарни дни.
Поздрави!
Цитит от Борис:
Северозападен роман го прочетох на един дъх и много ми хареса. Не съм от северозапада но това няма значение. Всъщност интересното е, че имам колеги от северозапада, на които като показах романа не се впечатлиха много. Ама никой не е пророк в собственото си село. От мен – само адмирации!
Всъщност сега пиша за друго. Случайно попаднах на Батак в ада. Доколкото разбирам е твоя творба и въпросът ми е дали е издавана (самостоятелно или в някакъв сборник например). От къде си почерпил информация – топоними, имена, фамилии.
Сърдечни поздрави!
Борис
Исторически аргументираното име е било Отоманска (Османска) империя, но в разговорния език се е използвало и Турция. Нали сте чували пророчеството "Туркия ке падне" (1876 г.)?
Цитит от Şenay Çalışkan:
С Уважение
Шенай